Resimler Yükleniyor...

Manikür - Pedikür

Manikür elleri ve tırnakları güzelleştirmek için yapılan temizlik ve bakım işlemidir. Manikür işlemi; temizleme, tırnaklara şekil verme, el masajı, ölü derinin alınması ve oje sürülmesi aşamalarından oluşmaktadır.

 

Manikür işlemi hijyen ve sağlık kurallarına uygun ortam ve koşullarda yapılmalı manikürle geçirilen zamanın rahatlatıcı, ferahlatıcı ve dinlendirici bir süreç olması gereklidir.

 

Pedikür dediğimizde özel alet ve gereçlerle ayak tırnaklarının düz veya istenilen şekilde kesilmesi, törpülenmesi, tırnak diplerinde oluşan etlerin temizlenerek düzeltilmesi, batık tırnakların ve nasırların çıkarılması, topukların sertlik ve çatlakların giderilmesi, ayaklara ve parmaklara masaj yapılması, tırnaklara oje ve cila sürülmesidir.

 

ŞEYTAN TIRNAĞI NASIL MEYDANA GELİR?

Şeytan tırnağı kişinin tırnak etinin yapısı ve tırnakla oynamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ellerimizin kuru ve bakımsızlığından kaynaklanır. El ve ayaklarımızdan oluşan şeytan tırnaklarımızdan kurtulmak için düzenli manikür ve pedikür uygulanmalıdır. Düzenli nemlendirici uygulanmalıdır.

 

BATIK TIRNAKLAR NELERDEN OLUŞUR?

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alır. Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağında oluşan bozulma tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybına dolayısıyla batığa neden olur. Batık tırnağın bakımında ilk başvurulan yer pedikür salonları olmalıdır.

 

NASIR NEDİR? NASIR NEDEN OLUŞUR?

Daha ziyade el ve ayağın sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelen ve basılınca ağrı veren sertleşmiş deri tümseğine nasır denir.

 

Nedeni, nasırlaşan bölgeye yapılan basınç ve sürtmedir. Ayakta görülen nasırlara çoğunlukla sıkı ayakkabılar neden olur. Derinin boynuzsu tabakasının, uzun süre devam eden basınç veya sürtünme sonucu, belirli bölgelerde kalınlaşmasıdır. Tepesi içeri bakan bir piramit şeklindedir.

 

Geniş bölgede meydana gelen sertleşme koruyucudur, fakat küçük olanları genellikle ağrılıdır. Özellikle ayakta meydana gelen nasırları, kendi kendine evde tedâviye yeltenmek pek bir sonuç vermez, bunları ilgili bir hekime göstermek uygundur.

 

Ayak tabanlarında meydana gelen ağrılı ve mikroplu siğilleri, nasırla karıştırmamalıdır. İnsanlarda nasır, genellikle yaptığı işin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Meselâ, çiftçilerin, işçilerin elleri nasır tutar. Ayak parmaklarındaki nasırlar, çok dar ayakkabı giymeye bağlıdır. Ağrı veren nasırlardan kurtulmak için en mühim husus, nasırı meydana getiren sebebi gidermektir. Gerekirse çeşitli nasır ilâçları kullanılabilir. Uygun bir şekilde temizlenmelidir.

 

Topuklarda meydana gelen çatlaklar gerek sağlık açısından gerekse estetik açıdan hiçde hoş olmayan bir durumun oluşmasına sebep olur. Kimi zaman çok fazla kuru ve ağrılıda olabilen topuk çatlaması genellikle ileri yaşlarlardaki kişilerde ve işleri gerektiği sürekli ayakta durması gereken kişilerde daha sık görülür.

 

Soğuk havalar ve bir takım rahatsızlıklar nedeniyle oluşan çatlalakları düzenli bakımla tedavi etmek mümkündür.

 

Manikür Pedikür uygulamalarımız için sizleri Antalya Lamer Güzellik Salonu'na bekliyoruz...

 

Görseller

1
1
1
1
1
1
1
1

Etiketler

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım